History

MISC Timeline

Below is a general and approximate history of our student council over the years. Were you involved in our student council history? Were you a President of the council? Have anything to add? Notice anything that should be corrected? Please let us know!

1968-1969

January 1, 1968 - Student participation begins

  • Students can formally sit on the “School of Library Science Council” as representatives
1970-1980

January 1, 1972 - Faculty established

  • “Faculty of Library Science” established

January 1, 1975 - FLSSA established

  • Student council name is now: “University of Toronto Faculty of Library Science Students’ Association”

Current Council

2019-2020

Executives
President: Patty Facy
Vice-President: Katy Czajkowski
VP-Operations: McKinzey Manes
VP-Finance: Jason Batten-Carrew
VP-Communications: Gaurav Bamezai
VP-Academic Affairs: Nicholas Lindsay-Lewis

Committee Chairs
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Akram Wahdan
Professional Development Co-Chair, First-Year: Savannah Li
Social Committee Co-Chairs: Laura Windhorst, Abbey Krueger
Survey Committee Co-Chair, Upper-Year: Sharon Lam
Survey Committee Co-Chair, First-year: Grace Chen
Mental Health Committee Co-Chair, Upper-Year: Val Masters
Mental Health Committee Co-Chair, First-Year: Lena Zhao

Representatives
Alumni Association Representative: Cher-Ann Chai
MISC-MUSSA Liaison: Sydney Stype
MRAC Representative (VPAA): Nicholas Lindsay-Lewis

Tech Fund Representative, Upper-Year: Vipasha Shaikh, Maya Pasternak
Tech Fund Representative, First-Year: Emily Waknine

Programs Committee Representative, Upper-Year: Nicholas Lindsay-Lewis (ex officio)
Programs Committee Representative, First-Year: Katy Czajkowski (ex officio)
Committee on Standing Representative: Nicholas Lindsay-Lewis (ex officio)

Graduate Student Union Representative (P): Patty Facy (ex officio)
Graduate Student Union Representative (EVP): Katy Czajkowski (ex officio)
Graduate Student Union Representative: Robyn Forman

Faculty Council Representative (P): Patty Facy (ex officio)
Faculty Council Representative (EVP): Katy Czajkowski (ex officio)
Faculty Council Representative (VPAA): Nicholas Lindsay-Lewis (ex officio)
Faculty Council Representatives: Eric Hanson, Jillie Reimer, Kaitlyn Simpson, Lily Clarke, Victoria Yang, Wing Lam Tse

Working Groups

Accessibility Interests Working Group Chair: Adrian Petterson
Diversity Working Group Co-Chairs: Tomoko Shida, Tamara Rayan
Part-Time Students’ Working Group: Meagan Lau, Andrew Micak


Previous Councils

2018-2019

Executives
Co-Presidents: Emma Findlay-White, Jamie Duncan
Executive Vice-President: Patty Facy
VP-Operations: Bronwyn Nisbet-Grey
VP-Finance: Matthew Innes
VP-Communications: Jason Cheung

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Hugh Samson
Academic Affairs Officer, First-Year: Gaurav Bamezai
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Ritchie Singh
Professional Development Co-Chair, First-Year: Rebecca Jeong
Social Committee Co-Chairs: Ciara O’Kelly, Christina Bondi

Representatives
Alumni Association Representative: Viya Chen
MISC-MUSSA Liaison: Evelyn Feldman
MRAC Representative: Akram Wahdan

Tech Fund Representative, Upper-Year: Hussein Hashi
Tech Fund Representative, Upper-Year: Robyn Forman
Tech Fund Representative, First-Year: Rooney Lee

Programs Committee Representative, Upper-Year: Hugh Samson
Programs Committee Representative, First-Year: Gaurav Bamezai
Committee on Standing Representative: Hugh Samson

Graduate Student Union Representative (P): Emma Findlay-White
Graduate Student Union Representative (EVP): Patty Facy
Graduate Student Union Representative: Nicholas Lindsay-Lewis

Faculty Council Representative (P): Jamie Duncan
Faculty Council Representative (P): Emma-Findlay White
Faculty Council Representative (VP): Patty Facy
Faculty Council Representative (AAO): Hugh Samson
Faculty Council Representative (MRAC): Akram Wahdan
Faculty Council Representatives: Manda Vrkljan, Danielle Crecca, Rida Idrees, Rumman Ferdaus, Stephanie Anagnostou, Susan Bond, Allen Kwan, Meagan Lau, McKinzey Manes, Andrew Micak, Jason Batten-Carew, Erin White, Calvin Won
Member-at-Large - Executive ISD: Alvin He

Mental Health Chairs
Mental Health Working Group Co-Chairs: Marta Cooper-Burt, Robyn Forman

Survey Working Chairs
Survey Working Group Chair: Jason Cheung

2017-2018

Executives
President: Amber Shortell
Vice-President: Emma Findlay-White
Secretary: Lynda Yao
Treasurer: Matthew Innes
Webmaster: Jaisie Sin

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Lily Yuxi Ren
Academic Affairs Officer, First-Year: Hugh Samson
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Sharly Chan
Professional Development Co-Chair, First-Year: Jamie Duncan
Social Committee Co-Chairs: Clara Luca, Eunice Choi

Representatives
Alumni Association Representative: Angela Wang
MISC-MUSSA Liaison: Evelyn Feldman
Admissions Committee Representative: Lauren Ash

Tech Fund Representatives, Upper-Year: Alice Norton Bell
Tech Fund Representative, First-Year: Justin D'Souza

Programs Committee Representative, Upper-Year: Lily Yuxi Ren
Programs Committee Representative, First-Year: Hugh Samson
Committee on Standing Representative: Lily Yuxi Ren

Graduate Student Union Representative (VP): Emma Findlay-White
Graduate Student Union Representative: Robyn Forman, Emily Fowler

Faculty Council Representative (P): Amber Shortell
Faculty Council Representative (VP): Emma Findlay-White
Faculty Council Representative (AAO): Hugh Samson
Faculty Council Representative (MRAC): Lauren Ash
Faculty Council Representative: Renee Saucier, Sarah Gorman, Manda Vrkljan, Hussein Hashi, Yohan Yohannes, Dominique Glassman, Susan Bond, Erin White, Weiqi Liu
Member-at-Large - Executive ISD: Alvin He

Mental Health Chairs
Mental Health Working Group Co-Chairs: Marta Cooper-Burt, Robyn Forman

2016-2017

Executives
President: Chelsea Misquith
Vice-President: Ken Kongkatong
Secretary: Sari Gutman
Treasurer: Tristan Smyth
Webmaster: Duncan Broom

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Stephanie Abba
Academic Affairs Officer, First-Year: Lily Yuxi Ren
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Jake Miller
Professional Development Co-Chair, First-Year: Sharly Chan
Social Committee Co-Chairs: Ronit Barenboim, Eden Rusnell

Representatives
Alumni Association Representative: Curtis Frederick
MISC-MUSSA Liaison: Curtis Frederick
Admissions Committee Representative: Teodora Naydenova

Tech Fund Representatives, Upper-Year: Danielle Klein, Tristan Smyth
Tech Fund Representative, First-Year: Jaisie Sin

Programs Committee Representative, Upper-Year: Stephanie Abba
Programs Committee Representative, First-Year: Lily Yuxi Ren
Committee on Standing Representative: Stephanie Abba

Graduate Student Union Representative (VP): Ken Kongkatong
Graduate Student Union Representative: Stefan Lazov, Lauren Ash

Faculty Council Representative (P): Chelsea Misquith
Faculty Council Representative (VP): Ken Kongkatong
Faculty Council Representative (AAO): Lily Yuxi Ren
Faculty Council Representative: Tristan Smyth, Sari Gutman, Ronit Barenboim, Evelyn Feldman, Laura Marchiori, Shauna Nandkissore, Angela Wang, Jaisie Sin, Bridget Collings, Clara Luca

2015-2016

Executives
President: Christopher Hogendoorn
Vice President: Chelsea Misquith
Secretary: Karen Lees
Treasurer: Julia King
Webmaster: Caeleigh Moffat

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Lilian Rigling
Professional Development Co-Chair (Second Year): Julia King
Professional Development Co-Chair (First Year): Shevaun Ruby
Social Committee Co-Chair: Lilian Rigling
Social Committee Co-Chair: Emily Deere
Merchandise Committee Chair: Paniz (Penney) Pakravan

Representatives
Alumni Association Representative: Mia Clarkson
MISC-MUSSA Liaison: Nikita Johnston
Admissions Committee Representative: David Mason
Faculty Council Representatives: Christopher Hogendoorn, Emily Deere, Danielle Klein, Shevaun Ruby, Rotem Anna Diamant, Sari Gutman, Ling Lam, Victoria Hawkins

Graduate Student Union Representative (VP): Chelsea Misquith
Graduate Student Union Representative: Ling Lam
Graduate Student Union Representative: Tristan Smyth
Student Tech Fund Representative (Second Year): Dawn Walker
Student Tech Fund Representative (Second Year): Nuree Lee
Student Tech Fund Representative (First Year): Bertha Chan
Information Services Representative: Stephanie Abba
Information Services Representative: Sophia Kesik
Life and Times Committee Representative: Keltie Laidlaw
Programs Committee Representative (Second Year): David Mason
Programs Committee Representative (First Year): Rotem Anna Diamant
Committee on Standing Representative: Nicole Kuiper

2014-2015

Executives
President: Hilary Barlow
Vice President: Christopher Hogendoorn
Secretary: Jessie Wionzek
Treasurer: Lucy Szczesniak
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Carolyn Dineen
Professional Development Co-Chair (Second Year): Jessie Wionzek
Professional Development Co-Chair (First Year): Julia King
Social Committee Co-Chair: Leah Strudwick
Social Committee Co-Chair: Hannah Saunders
Merchandise Committee Chair: Mehreen Athar

Representatives
Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MUSSA Liaison: Haleigh Fox
Admissions Committee Representative: Karen Lees
Faculty Council Representatives: Hilary Barlow, Carolyn Dineen
Amanda Chernawski, Janel Cheng, Katrina Cohen-Palacios, Maya Cruz
Stephanie Abba, Peymon Montazeri, Calvin Tennakoon, Julia King

Graduate Student Union Representative (VP): Christopher Hogendoorn
Graduate Student Union Representative: Lilly Rigling
Graduate Student Union Representative: Karen Lees
Student Tech Fund Representative (Second Year): Akash Venkat
Student Tech Fund Representative (Second Year): Junoh Kim
Student Tech Fund Representative (First Year): Nuree Lee
Information Services Representative: Janel Cheng
Information Services Representative: Junoh Kim
Life and Times Committee Representative: Amanda Chernawski
Programs Committee Representative (Second Year): Catherine Lamoureux
Programs Committee Representative (First Year): Calvin Tennakoon
Committee on Standing Representative: Diana Kulpa

2013-2014

Executives
President: Octavio Escalante Menchaca
Vice President: Hilary Barlow
Secretary: Laura DeVouge
Treasurer: Laura Chuang
Webmaster: Hannah Loshak

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Alia Ahmad
Professional Development Co-Chair (Second Year): Kim Pham
Professional Development Co-Chair (First Year): Jessie Wionzek
Social Committee Co-Chair: Jessica Samuels
Social Committee Co-Chair: Mary Gu
Merchandise Committee Chair: Gillian Eguaraz

Representatives
Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MSGSA Liaison: Sanja Ljaskevic
Admissions Committee Representative: Kyra Folk-Farber
Faculty Council Representatives: Octavio Escalante Menchaca, Amanda Chernawski, Laura Chuang, Kyra Folk-Farber, Matthew Gertler, Karolina Grzeszczuk, Hannah Loshak, George Raine, Ned Struthers, Lucy Szczesniak

Graduate Student Union Representative: Sean Hayes
Graduate Student Union Representative: Hilary Barlow
Graduate Student Union Representative: Lucy Szczesniak
Student Tech Fund Representative (Second Year): Mari Vihuri (April-July 2013, January-April 2014)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Ned Struthers (April-December 2013)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Laura DeVouge (August 2013-April 2014)
Student Tech Fund Representative (First Year): Akash Venkat
Information Services Representative: Ned Struthers
Information Services Representative: Laura Chuang
Life and Times Committee Representative: Jessica Samuels
Programs Committee Representative (Second Year): Brooke Windsor
Programs Committee Representative (First Year): Jessie Wionzek
Committee on Standing Representative: George Raine

2012-2013

Executives
President: Jessica Gallinger
Vice President: Laura Chuang
Secretary: Alexandra Kwan
Treasurer: Sanjin Kuduzovic
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Allison Moore
Professional Development Co-Chair (Second Year): Pam Murray
Professional Development Co-Chair (First Year): Kim Pham
Social Committee Co-Chair: Ashley Bodiguel
Social Committee Co-Chair: Darrell Joyce
Merchandise Committee Chair: Nonna Volodina

Representatives
Alumni Association Representative: Brooke Gardhouse
MISC-MSGSA Liaison: Katrina Cohen-Palacios
Admissions Committee Representative: Wendy Traas
Faculty Council Representatives: Jessica Gallinger, Laura Chuang, Kate Restivo, Laura Sorbara, Sarah-Anne de Groot, Melody Tacit, Ramona Sansait, Gillian Eguaras, Mari Vihuri, Alexandra Kwan, Ned Struthers, Kim Pham, Katrina Cohen-Palacios

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative: Laura Chuang
Graduate Student Union Representative: Ned Struthers
Student Tech Fund Representative (Second Year): Emily Porta
Student Tech Fund Representative (Second Year): David Jorjani
Student Tech Fund Representative (First Year): Octavio Escalante Menchaca
Information Services Representative: Mari Vihuri
Information Services Representative: Emily Porta
Life and Times Committee Representative: Daniela Cancilla
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh

2011-2012

Executives
President: Victoria Baranow
Vice-President: Jessica Gallinger
Secretary: Shawna Delgaty
Treasurer: Sara Allain
Webmaster: Vacant

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Melissa Bell
Professional Development Co-Chair (Second Year): Heather Buchansky
Professional Development Co-Chair (First Year): Pam Murray
Social Committee Co-Chair: Lindsay Gibb
Social Committee Co-Chair: Koren Siddles
Merchandise Committee Chair: Coralee Leroux

Representatives
Alumni Associations Representative: Valerie Stevens
MISC-MSGSA Liaison: Amy Weir
Admissions Committee Representative: Lindsay Timmins
Faculty Council Representatives (12): Victoria Baranow, Katie Cuyler, Sarah-Anne de Groot, Shawna Delgaty, Fatima Elzaibak, Adam Fox, Jessica Gallinger, David Jorjani, Sanjin Kuduzovic, Pam Murray, Amy Weir, Andrew Zanier

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative:Brooke Gardhouse
Graduate Student Union Representative: Matthew Calverley
Student Tech Fund Representative (Second Year): Claudio Munoz
Student Tech Fund Representative (Second Year): Stephanie Quail
Student Tech Fund Representative (First Year): Emily Porta
Information Services Representative: Sara Allain
Information Services Representative: Ross Newton
Life and Times Committee Representative: Laura Chadwick
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh