History

MISC Timeline

Below is a general and approximate history of our student council over the years. Were you involved in our student council history? Were you a President of the council? Have anything to add? Notice anything that should be corrected? Please let us know!

Current Council

2016-2017

Executive

President: Chelsea Misquith
Vice President: Coming Soon
Secretary: Sari Gutman
Treasurer: Tristan Smyth
Webmaster: Duncan Broom

Committee Chairs

Academic Affairs Officer (Upper Year): Coming Soon
Academic Affairs Officer (First Year): Coming Soon
Professional Development Co-Chair (Upper Year): Coming Soon
Professional Development Co-Chair (First Year): Coming Soon
Social Committee Co-Chair: Coming Soon
Social Committee Co-Chair: Coming Soon

Representatives

Alumni Association Representative: Coming Soon
MISC-MUSSA Liaison: Coming Soon
Admissions Committee Representative: Coming Soon
Faculty Council Representatives:

Coming Soon

Graduate Student Union Representative (VP): Coming Soon
Graduate Student Union Representative: Coming Soon
Graduate Student Union Representative: Coming Soon
Student Tech Fund Representative (Upper Year): Coming Soon
Student Tech Fund Representative (Upper Year): Coming Soon
Student Tech Fund Representative (First Year): Coming Soon
Life and Times Committee Representative: Coming Soon
Programs Committee Representative (Upper Year): Coming Soon
Programs Committee Representative (First Year): Coming Soon
Committee on Standing Representative: Coming Soon

Previous councils

2015-2016

Executive

President: Christopher Hogendoorn
Vice President: Chelsea Misquith
Secretary: Karen Lees
Treasurer: Julia King
Webmaster: Caeleigh Moffat

Committee Chairs

Academic Affairs Chair: Lilian Rigling
Professional Development Co-Chair (Second Year): Julia King
Professional Development Co-Chair (First Year): Shevaun Ruby
Social Committee Co-Chair: Lilian Rigling
Social Committee Co-Chair: Emily Deere
Merchandise Committee Chair: Paniz (Penney) Pakravan

Representatives

Alumni Association Representative: Mia Clarkson
MISC-MUSSA Liaison: Nikita Johnston
Admissions Committee Representative: David Mason
Faculty Council Representatives:

Christopher Hogendoorn
Emily Deere
Danielle Klein
Shevaun Ruby
Rotem Anna Diamant
Sari Gutman
Ling Lam
Victoria Hawkins

Graduate Student Union Representative (VP): Chelsea Misquith
Graduate Student Union Representative: Ling Lam
Graduate Student Union Representative: Tristan Smyth
Student Tech Fund Representative (Second Year): Dawn Walker
Student Tech Fund Representative (Second Year): Nuree Lee
Student Tech Fund Representative (First Year): Bertha Chan
Information Services Representative: Stephanie Abba
Information Services Representative: Sophia Kesik
Life and Times Committee Representative: Keltie Laidlaw
Programs Committee Representative (Second Year): David Mason
Programs Committee Representative (First Year): Rotem Anna Diamant
Committee on Standing Representative: Nicole Kuiper

2014-2015

Executive

President: Hilary Barlow
Vice President: Christopher Hogendoorn
Secretary: Jessie Wionzek
Treasurer: Lucy Szczesniak
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs

Academic Affairs Chair: Carolyn Dineen
Professional Development Co-Chair (Second Year): Jessie Wionzek
Professional Development Co-Chair (First Year): Julia King
Social Committee Co-Chair: Leah Strudwick
Social Committee Co-Chair: Hannah Saunders
Merchandise Committee Chair: Mehreen Athar

Representatives

Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MUSSA Liaison: Haleigh Fox
Admissions Committee Representative: Karen Lees
Faculty Council Representatives:

Hilary Barlow
Carolyn Dineen
Amanda Chernawski
Janel Cheng
Katrina Cohen-Palacios
Maya Cruz
Stephanie Abba
Peymon Montazeri
Calvin Tennakoon
Julia King

Graduate Student Union Representative (VP): Christopher Hogendoorn
Graduate Student Union Representative: Lilly Rigling
Graduate Student Union Representative: Karen Lees
Student Tech Fund Representative (Second Year): Akash Venkat
Student Tech Fund Representative (Second Year): Junoh Kim
Student Tech Fund Representative (First Year): Nuree Lee
Information Services Representative: Janel Cheng
Information Services Representative: Junoh Kim
Life and Times Committee Representative: Amanda Chernawski
Programs Committee Representative (Second Year): Catherine Lamoureux
Programs Committee Representative (First Year): Calvin Tennakoon
Committee on Standing Representative: Diana Kulpa

2013-2014

Executive

President: Octavio Escalante Menchaca
Vice President: Hilary Barlow
Secretary: Laura DeVouge
Treasurer: Laura Chuang
Webmaster: Hannah Loshak

Committee Chairs

Academic Affairs Chair: Alia Ahmad
Professional Development Co-Chair (Second Year): Kim Pham
Professional Development Co-Chair (First Year): Jessie Wionzek
Social Committee Co-Chair: Jessica Samuels
Social Committee Co-Chair: Mary Gu
Merchandise Committee Chair: Gillian Eguaraz

Representatives

Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MSGSA Liaison: Sanja Ljaskevic
Admissions Committee Representative: Kyra Folk-Farber
Faculty Council Representatives (13):

Octavio Escalante Menchaca
Amanda Chernawski
Laura Chuang
Kyra Folk-Farber
Matthew Gertler
Karolina Grzeszczuk
Hannah Loshak
George Raine
Ned Struthers
Lucy Szczesniak

Graduate Student Union Representative: Sean Hayes
Graduate Student Union Representative: Hilary Barlow
Graduate Student Union Representative: Lucy Szczesniak
Student Tech Fund Representative (Second Year): Mari Vihuri (April-July 2013, January-April 2014)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Ned Struthers (April-December 2013)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Laura DeVouge (August 2013-April 2014)
Student Tech Fund Representative (First Year): Akash Venkat
Information Services Representative: Ned Struthers
Information Services Representative: Laura Chuang
Life and Times Committee Representative: Jessica Samuels
Programs Committee Representative (Second Year): Brooke Windsor
Programs Committee Representative (First Year): Jessie Wionzek
Committee on Standing Representative: George Raine

2012-2013

Executive

President: Jessica Gallinger
Vice President: Laura Chuang
Secretary: Alexandra Kwan
Treasurer: Sanjin Kuduzovic
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs

Academic Affairs Chair: Allison Moore
Professional Development Co-Chair (Second Year): Pam Murray
Professional Development Co-Chair (First Year): Kim Pham
Social Committee Co-Chair: Ashley Bodiguel
Social Committee Co-Chair: Darrell Joyce
Merchandise Committee Chair: Nonna Volodina

Representatives

Alumni Association Representative: Brooke Gardhouse
MISC-MSGSA Liaison: Katrina Cohen-Palacios
Admissions Committee Representative: Wendy Traas
Faculty Council Representatives (13):

Jessica Gallinger
Laura Chuang
Kate Restivo
Laura Sorbara
Sarah-Anne de Groot
Melody Tacit
Ramona Sansait
Gillian Eguaras
Mari Vihuri
Alexandra Kwan
Ned Struthers
Kim Pham
Katrina Cohen-Palacios

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative: Laura Chuang
Graduate Student Union Representative: Ned Struthers
Student Tech Fund Representative (Second Year): Emily Porta
Student Tech Fund Representative (Second Year): David Jorjani
Student Tech Fund Representative (First Year): Octavio Escalante Menchaca
Information Services Representative: Mari Vihuri
Information Services Representative: Emily Porta
Life and Times Committee Representative: Daniela Cancilla
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh

2011-2012

Executive

President: Victoria Baranow
Vice-President: Jessica Gallinger
Secretary: Shawna Delgaty
Treasurer: Sara Allain
Webmaster: Vacant

Committee Chairs

Academic Affairs Chair: Melissa Bell
Professional Development Co-Chair (Second Year): Heather Buchansky
Professional Development Co-Chair (First Year): Pam Murray
Social Committee Co-Chair: Lindsay Gibb
Social Committee Co-Chair: Koren Siddles
Merchandise Committee Chair: Coralee Leroux

Representatives

Alumni Associations Representative: Valerie Stevens
MISC-MSGSA Liaison: Amy Weir
Admissions Committee Representative: Lindsay Timmins
Faculty Council Representatives (12):

Victoria Baranow
Katie Cuyler
Sarah-Anne de Groot
Shawna Delgaty
Fatima Elzaibak
Adam Fox
Jessica Gallinger
David Jorjani
Sanjin Kuduzovic
Pam Murray
Amy Weir
Andrew Zanier

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative:Brooke Gardhouse
Graduate Student Union Representative: Matthew Calverley
Student Tech Fund Representative (Second Year): Claudio Munoz
Student Tech Fund Representative (Second Year): Stephanie Quail
Student Tech Fund Representative (First Year): Emily Porta
Information Services Representative: Sara Allain
Information Services Representative: Ross Newton
Life and Times Committee Representative: Laura Chadwick
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh