on this page: Current council, previous councils, council history

The Master of Information Student Council (MISC) is a group of elected volunteers that work to improve student life for MI students in the UofT Faculty of Information. Elected members take on various positions, such as advocating for student needs with various student groups, organizing events and professional development opportunities, and creating a sense of community among students. All of MISC’s work is done by and for MI students.

Want to get involved? Take a look at our current council members to see what kind of positions are available. We hold elections in the Fall for first year positions, and Spring for Upper Year positions. Make sure to check our social media and MISC newsletter for updates on how to get involved!

misc Council (2020-21)

2020-2021

Executives

President: Katy Czajkowski
Executive Vice-President: To be elected Fall 2020
VP-Operations: To be elected Fall 2020
VP-Finance: To be elected Fall 2020
VP-Communications: Alexandra Wong
VP-Academic Affairs: Laura Viselli

Committee Chairs

Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Savannah Li
Professional Development Co-Chair, First-Year: To be elected Fall 2020
Social Committee Co-Chairs, Upper-Year: Jessica Peng, Veronica Rutherford
Social Committee Co-Chair, First-year: To be elected Fall 2020
Survey Committee Co-Chair, Upper-Year: Grace Chen
Survey Committee Co-Chair, First-year: To be elected Fall 2020
Mental Health Committee Co-Chair, Upper-Year: Michael Changhao Gao
Mental Health Committee Co-Chair, First-Year: To be elected Fall 2020

Representatives

MISC-MUSSA Liaison: Sara Fontes
Alumni Association Representative: Victoria Yang
Tech Fund Representatives, Upper-Year: Running Zhang, To be elected Fall 2020
Tech Fund Representative, First-Year: To be elected Fall 2020
International Student Representative, Upper-Year: Wing Lam Tse
International Student Representative, First-Year: To be elected Fall 2020

Awards Committee Representative (Pres): Katy Czajkowski
Programs Committee Representative, Upper-Year (VP-AA): Laura Viselli
Programs Committee Representative, First-Year (EVP): To be elected Fall 2020
Committee on Standing Representative (VP-AA): Laura Viselli
Masters Recruitment & Admission Committee (MRAC) (VP-AA): Laura Viselli

Graduate Student Union Representative (Pres): Katy Czajkowksi
Graduate Student Union Representative (EVP): To be elected Fall 2020
Graduate Student Union Representative: Akshata Kulkarni

Faculty Council Representative (Pres): Katy Czajkowski
Faculty Council Representative (EVP): To be elected Fall 2020
Faculty Council Representative (VP-AA): Laura Viselli
Faculty Council Representatives: To be elected Fall 2020

Working Groups

Accessibility Interests Working Group Chair: TBA
Diversity Working Group Co-Chairs: TBA
Part-Time Students’ Working Group: TBA


Previous Councils

2019-2020

Executives

President: Patty Facy
Vice-President: Katy Czajkowski
VP-Operations: McKinzey Manes
VP-Finance: Jason Batten-Carew
VP-Communications: Gaurav Bamezai
VP-Academic Affairs: Nicholas Lindsay-Lewis

Committee Chairs

Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Akram Wahdan
Professional Development Co-Chair, First-Year: Savannah Li
Social Committee Co-Chairs, Upper-Years: Laura Windhorst, Abbey Krueger
Social Committee Co-Chair, First-Year: Jessica Peng
Survey Committee Co-Chair, Upper-Year: Sharon Lam
Survey Committee Co-Chair, First-year: Grace Chen
Mental Health Committee Co-Chair, Upper-Year: Val Masters
Mental Health Committee Co-Chair, First-Year: Lena Zhao

Representatives

Alumni Association Representative: Cher-Ann Chai
MISC-MUSSA Liaison: Sydney Stype
MRAC Representative (VPAA): Nicholas Lindsay-Lewis

Tech Fund Representatives, Upper-Year: Vipasha Shaikh, Maya Pasternak
Tech Fund Representative, First-Year: Vacant

Award Committee Representative (Pres): Patty Facy
Programs Committee Representative, Upper-Year (VP-AA): Nicholas Lindsay-Lewis
Programs Committee Representative, First-Year (EVP): Katy Czajkowski
Committee on Standing Representative (VP-AA): Nicholas Lindsay-Lewis

Graduate Student Union Representative (Pres): Patty Facy
Graduate Student Union Representative (EVP): Katy Czajkowski
Graduate Student Union Representative: Robyn Forman

Faculty Council Representative (Pres): Patty Facy
Faculty Council Representative (EVP): Katy Czajkowski
Faculty Council Representative (VP-AA): Nicholas Lindsay-Lewis
Faculty Council Representatives: Eric Hanson, Jillie Reimer, Kaitlyn Simpson, Lily Clarke, Victoria Yang, Wing Lam Tse

Working Group chairs

Accessibility Interests Working Group Chair: Adrian Petterson
Diversity Working Group Co-Chairs: Tomoko Shida, Tamara Rayan
Part-Time Students’ Working Group: Meagan Lau, Andrew Micak

2018-2019

Executives
Co-Presidents: Emma Findlay-White, Jamie Duncan
Executive Vice-President: Patty Facy
VP-Operations: Bronwyn Nisbet-Grey
VP-Finance: Matthew Innes
VP-Communications: Jason Cheung

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Hugh Samson
Academic Affairs Officer, First-Year: Gaurav Bamezai
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Ritchie Singh
Professional Development Co-Chair, First-Year: Rebecca Jeong
Social Committee Co-Chairs: Ciara O’Kelly, Christina Bondi

Representatives
Alumni Association Representative: Viya Chen
MISC-MUSSA Liaison: Evelyn Feldman
MRAC Representative: Akram Wahdan

Tech Fund Representative, Upper-Year: Hussein Hashi
Tech Fund Representative, Upper-Year: Robyn Forman
Tech Fund Representative, First-Year: Rooney Lee

Programs Committee Representative, Upper-Year: Hugh Samson
Programs Committee Representative, First-Year: Gaurav Bamezai
Committee on Standing Representative: Hugh Samson

Graduate Student Union Representative (P): Emma Findlay-White
Graduate Student Union Representative (EVP): Patty Facy
Graduate Student Union Representative: Nicholas Lindsay-Lewis

Faculty Council Representative (P): Jamie Duncan
Faculty Council Representative (P): Emma-Findlay White
Faculty Council Representative (VP): Patty Facy
Faculty Council Representative (AAO): Hugh Samson
Faculty Council Representative (MRAC): Akram Wahdan
Faculty Council Representatives: Manda Vrkljan, Danielle Crecca, Rida Idrees, Rumman Ferdaus, Stephanie Anagnostou, Susan Bond, Allen Kwan, Meagan Lau, McKinzey Manes, Andrew Micak, Jason Batten-Carew, Erin White, Calvin Won
Member-at-Large - Executive ISD: Alvin He

Mental Health Chairs
Mental Health Working Group Co-Chairs: Marta Cooper-Burt, Robyn Forman

Survey Working Chairs
Survey Working Group Chair: Jason Cheung

2017-2018

Executives
President: Amber Shortell
Vice-President: Emma Findlay-White
Secretary: Lynda Yao
Treasurer: Matthew Innes
Webmaster: Jaisie Sin

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Lily Yuxi Ren
Academic Affairs Officer, First-Year: Hugh Samson
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Sharly Chan
Professional Development Co-Chair, First-Year: Jamie Duncan
Social Committee Co-Chairs: Clara Luca, Eunice Choi

Representatives
Alumni Association Representative: Angela Wang
MISC-MUSSA Liaison: Evelyn Feldman
Admissions Committee Representative: Lauren Ash

Tech Fund Representatives, Upper-Year: Alice Norton Bell
Tech Fund Representative, First-Year: Justin D'Souza

Programs Committee Representative, Upper-Year: Lily Yuxi Ren
Programs Committee Representative, First-Year: Hugh Samson
Committee on Standing Representative: Lily Yuxi Ren

Graduate Student Union Representative (VP): Emma Findlay-White
Graduate Student Union Representative: Robyn Forman, Emily Fowler

Faculty Council Representative (P): Amber Shortell
Faculty Council Representative (VP): Emma Findlay-White
Faculty Council Representative (AAO): Hugh Samson
Faculty Council Representative (MRAC): Lauren Ash
Faculty Council Representative: Renee Saucier, Sarah Gorman, Manda Vrkljan, Hussein Hashi, Yohan Yohannes, Dominique Glassman, Susan Bond, Erin White, Weiqi Liu
Member-at-Large - Executive ISD: Alvin He

Mental Health Chairs
Mental Health Working Group Co-Chairs: Marta Cooper-Burt, Robyn Forman

2016-2017

Executives
President: Chelsea Misquith
Vice-President: Ken Kongkatong
Secretary: Sari Gutman
Treasurer: Tristan Smyth
Webmaster: Duncan Broom

Committee Chairs
Academic Affairs Officer, Upper-Year: Stephanie Abba
Academic Affairs Officer, First-Year: Lily Yuxi Ren
Professional Development Co-Chair, Upper-Year: Jake Miller
Professional Development Co-Chair, First-Year: Sharly Chan
Social Committee Co-Chairs: Ronit Barenboim, Eden Rusnell

Representatives
Alumni Association Representative: Curtis Frederick
MISC-MUSSA Liaison: Curtis Frederick
Admissions Committee Representative: Teodora Naydenova

Tech Fund Representatives, Upper-Year: Danielle Klein, Tristan Smyth
Tech Fund Representative, First-Year: Jaisie Sin

Programs Committee Representative, Upper-Year: Stephanie Abba
Programs Committee Representative, First-Year: Lily Yuxi Ren
Committee on Standing Representative: Stephanie Abba

Graduate Student Union Representative (VP): Ken Kongkatong
Graduate Student Union Representative: Stefan Lazov, Lauren Ash

Faculty Council Representative (P): Chelsea Misquith
Faculty Council Representative (VP): Ken Kongkatong
Faculty Council Representative (AAO): Lily Yuxi Ren
Faculty Council Representative: Tristan Smyth, Sari Gutman, Ronit Barenboim, Evelyn Feldman, Laura Marchiori, Shauna Nandkissore, Angela Wang, Jaisie Sin, Bridget Collings, Clara Luca

2015-2016

Executives
President: Christopher Hogendoorn
Vice President: Chelsea Misquith
Secretary: Karen Lees
Treasurer: Julia King
Webmaster: Caeleigh Moffat

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Lilian Rigling
Professional Development Co-Chair (Second Year): Julia King
Professional Development Co-Chair (First Year): Shevaun Ruby
Social Committee Co-Chair: Lilian Rigling
Social Committee Co-Chair: Emily Deere
Merchandise Committee Chair: Paniz (Penney) Pakravan

Representatives
Alumni Association Representative: Mia Clarkson
MISC-MUSSA Liaison: Nikita Johnston
Admissions Committee Representative: David Mason
Faculty Council Representatives: Christopher Hogendoorn, Emily Deere, Danielle Klein, Shevaun Ruby, Rotem Anna Diamant, Sari Gutman, Ling Lam, Victoria Hawkins

Graduate Student Union Representative (VP): Chelsea Misquith
Graduate Student Union Representative: Ling Lam
Graduate Student Union Representative: Tristan Smyth
Student Tech Fund Representative (Second Year): Dawn Walker
Student Tech Fund Representative (Second Year): Nuree Lee
Student Tech Fund Representative (First Year): Bertha Chan
Information Services Representative: Stephanie Abba
Information Services Representative: Sophia Kesik
Life and Times Committee Representative: Keltie Laidlaw
Programs Committee Representative (Second Year): David Mason
Programs Committee Representative (First Year): Rotem Anna Diamant
Committee on Standing Representative: Nicole Kuiper

2014-2015

Executives
President: Hilary Barlow
Vice President: Christopher Hogendoorn
Secretary: Jessie Wionzek
Treasurer: Lucy Szczesniak
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Carolyn Dineen
Professional Development Co-Chair (Second Year): Jessie Wionzek
Professional Development Co-Chair (First Year): Julia King
Social Committee Co-Chair: Leah Strudwick
Social Committee Co-Chair: Hannah Saunders
Merchandise Committee Chair: Mehreen Athar

Representatives
Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MUSSA Liaison: Haleigh Fox
Admissions Committee Representative: Karen Lees
Faculty Council Representatives: Hilary Barlow, Carolyn Dineen
Amanda Chernawski, Janel Cheng, Katrina Cohen-Palacios, Maya Cruz
Stephanie Abba, Peymon Montazeri, Calvin Tennakoon, Julia King

Graduate Student Union Representative (VP): Christopher Hogendoorn
Graduate Student Union Representative: Lilly Rigling
Graduate Student Union Representative: Karen Lees
Student Tech Fund Representative (Second Year): Akash Venkat
Student Tech Fund Representative (Second Year): Junoh Kim
Student Tech Fund Representative (First Year): Nuree Lee
Information Services Representative: Janel Cheng
Information Services Representative: Junoh Kim
Life and Times Committee Representative: Amanda Chernawski
Programs Committee Representative (Second Year): Catherine Lamoureux
Programs Committee Representative (First Year): Calvin Tennakoon
Committee on Standing Representative: Diana Kulpa

2013-2014

Executives
President: Octavio Escalante Menchaca
Vice President: Hilary Barlow
Secretary: Laura DeVouge
Treasurer: Laura Chuang
Webmaster: Hannah Loshak

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Alia Ahmad
Professional Development Co-Chair (Second Year): Kim Pham
Professional Development Co-Chair (First Year): Jessie Wionzek
Social Committee Co-Chair: Jessica Samuels
Social Committee Co-Chair: Mary Gu
Merchandise Committee Chair: Gillian Eguaraz

Representatives
Alumni Association Representative: Catherine Lamoureux
MISC-MSGSA Liaison: Sanja Ljaskevic
Admissions Committee Representative: Kyra Folk-Farber
Faculty Council Representatives: Octavio Escalante Menchaca, Amanda Chernawski, Laura Chuang, Kyra Folk-Farber, Matthew Gertler, Karolina Grzeszczuk, Hannah Loshak, George Raine, Ned Struthers, Lucy Szczesniak

Graduate Student Union Representative: Sean Hayes
Graduate Student Union Representative: Hilary Barlow
Graduate Student Union Representative: Lucy Szczesniak
Student Tech Fund Representative (Second Year): Mari Vihuri (April-July 2013, January-April 2014)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Ned Struthers (April-December 2013)
Student Tech Fund Representative (Second Year): Laura DeVouge (August 2013-April 2014)
Student Tech Fund Representative (First Year): Akash Venkat
Information Services Representative: Ned Struthers
Information Services Representative: Laura Chuang
Life and Times Committee Representative: Jessica Samuels
Programs Committee Representative (Second Year): Brooke Windsor
Programs Committee Representative (First Year): Jessie Wionzek
Committee on Standing Representative: George Raine

2012-2013

Executives
President: Jessica Gallinger
Vice President: Laura Chuang
Secretary: Alexandra Kwan
Treasurer: Sanjin Kuduzovic
Webmaster: Mari Vihuri

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Allison Moore
Professional Development Co-Chair (Second Year): Pam Murray
Professional Development Co-Chair (First Year): Kim Pham
Social Committee Co-Chair: Ashley Bodiguel
Social Committee Co-Chair: Darrell Joyce
Merchandise Committee Chair: Nonna Volodina

Representatives
Alumni Association Representative: Brooke Gardhouse
MISC-MSGSA Liaison: Katrina Cohen-Palacios
Admissions Committee Representative: Wendy Traas
Faculty Council Representatives: Jessica Gallinger, Laura Chuang, Kate Restivo, Laura Sorbara, Sarah-Anne de Groot, Melody Tacit, Ramona Sansait, Gillian Eguaras, Mari Vihuri, Alexandra Kwan, Ned Struthers, Kim Pham, Katrina Cohen-Palacios

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative: Laura Chuang
Graduate Student Union Representative: Ned Struthers
Student Tech Fund Representative (Second Year): Emily Porta
Student Tech Fund Representative (Second Year): David Jorjani
Student Tech Fund Representative (First Year): Octavio Escalante Menchaca
Information Services Representative: Mari Vihuri
Information Services Representative: Emily Porta
Life and Times Committee Representative: Daniela Cancilla
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh

2011-2012

Executives
President: Victoria Baranow
Vice-President: Jessica Gallinger
Secretary: Shawna Delgaty
Treasurer: Sara Allain
Webmaster: Vacant

Committee Chairs
Academic Affairs Chair: Melissa Bell
Professional Development Co-Chair (Second Year): Heather Buchansky
Professional Development Co-Chair (First Year): Pam Murray
Social Committee Co-Chair: Lindsay Gibb
Social Committee Co-Chair: Koren Siddles
Merchandise Committee Chair: Coralee Leroux

Representatives
Alumni Associations Representative: Valerie Stevens
MISC-MSGSA Liaison: Amy Weir
Admissions Committee Representative: Lindsay Timmins
Faculty Council Representatives (12): Victoria Baranow, Katie Cuyler, Sarah-Anne de Groot, Shawna Delgaty, Fatima Elzaibak, Adam Fox, Jessica Gallinger, David Jorjani, Sanjin Kuduzovic, Pam Murray, Amy Weir, Andrew Zanier

Graduate Student Union Representative: Jessica Gallinger
Graduate Student Union Representative:Brooke Gardhouse
Graduate Student Union Representative: Matthew Calverley
Student Tech Fund Representative (Second Year): Claudio Munoz
Student Tech Fund Representative (Second Year): Stephanie Quail
Student Tech Fund Representative (First Year): Emily Porta
Information Services Representative: Sara Allain
Information Services Representative: Ross Newton
Life and Times Committee Representative: Laura Chadwick
Programs Committee Representative: Sanjin Kuduzovic
Committee on Standing Representative: Simren Singh


MISC Timeline

Below is a general and approximate history of our student council over the years. Were you involved in our student council history? Were you a President of the council? Have anything to add? Notice anything that should be corrected? Please let us know!

Annual reports from previous years are available on …

1968-1969

January 1, 1968 - Student participation begins

  • Students can formally sit on the “School of Library Science Council” as representatives
1970-1980

January 1, 1972 - Faculty established

  • “Faculty of Library Science” established

January 1, 1975 - FLSSA established

  • Student council name is now: “University of Toronto Faculty of Library Science Students’ Association”